تبلیغات
حرفه و فن - محصولات مرتبط با عسل

محصولات مرتبط با عسل

 

نوع مطلب :تحقیق کنید ،دامپروری ،سوم راهنمایی ،

نوشته شده توسط:معلم

در صفحه 180 بخش دامپروری کتاب حرفه سوم، تحت عنوان "تحقیق کنید" برخی محصولات مرتبط با عسل نام برده شده و موارد استفاده از آنها خواسته شده است. در ادامه ی مطلب تصویر هر یک از این محصولات و توضیحاتی در مورد هر کدام ارائه خواهد شد.
عسل:


عسلک:

بعضی از حشرات راسته جوربالان (Homotera) مانند شته ها و شپشک ها ضمن تغذیه از نباتات مختلف ، کربو هیدرات ( مواد قندی ) اضافی خود را از طریق مخرج در روی سطح برگ های نباتات مورد تغذیه دفع می کنند . در مواردی که در طبیعت شهد کمیاب باشد زنبور عسل بالاجبار مواد قندی مذکور و همچنین سایر ترشحات شیرین گیاهان ( بغیر از شهد گلها ) را جمع آوری و پس از تبدیل به صورت عسل در داخل سلولهای قاب ذخیره می نماید این نوع عسل که عسلک نامیده می شود از نظر عطر و رنگ و مواد متشکله آن از کیفیت کمتری نسبت به عسل معمولی بر خوردار است . عسلک در مقایسه با عسل رنگ تیره تر و لوولوز و دکستروز کمتری دارد . قندهای مرکب ، مواد معدنی ، نیتروژن و مواد اسیدی عسلک بیشتر از عسل می باشد .
مقدار مواد معدنی چون پتاسیم ، فسفر و آهن در عسلک بیشتر از عسل می باشد آن به علت دارا بودن این عناصر و بخصوص نمک پتاسیم در عسلک ، برای تغذیه زمستانی زنبور عسل مناسب نمی باشد زیرا ابتدا باعث اسهال و سپس مرگ و میر نوزادان می گردد. عسلک اغلب روی برگ درختانی نظیر بلوط ، راش ، تبریزی ، نارون ، افرا ، بید ، سدرا و غیره ترشح می شود و مورد استفاده زنبور عسل قرار می گیرد. (منبع:شبکه رشد)
موم:

  • موم در دوران قدیم جهت مومیایی كردن مردگان مورد مصرف قرار می گرفت .
  • ساختن رنگ و كاربرد های هنری
  • ماده ای غیر قابل جایگزین برای نگهداری ملزومات چوبی از جمله مبلمان منزل و پاركتهاو كفپوشهای چوبی میباشد چرا كه علاوه بر نگهداری و ایجاد شفافیت طبیعی چوب ، بوی معطر آن فضا را تصفیه كرده و حشرات را دور می سازد .
  • ساختن شمع
  • لوازم آرایشی و بهداشتی و دارویی
  • امروزه استفاده از موم های طبیعی پرس شده در كندو های برداشت شهد بسیار رایج شده چرا كه دراین حالت زنبورها تنها كارشان پر كردن آنها میباشد ، به این ترتیب ، زنبورداران عمدتاً تولید موم را به دلایل اقتصادی متوقف می كنند زیرا برای ساختن یك كیلو گرم موم ، زنبور باید چند كیلوگرم عسل مصرف نمایید

بره موم

بره موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است، حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم، در هوای سرد، ترد و شکننده و در هوای گرم، نرم و چسبناک می‌شود.

مشخصات شیمیایی و فیزیکی

نقطه ذوب بره موم ۸۳ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب موم خالص زنبور عسل ۶۳ درجه سانتی‌گراد است. بنابراین با کمک حرارت می‌توان آن دو را از یکدیگر تفکیک نمود. موم از نظر استحکام هفت برابر سخت تر از بره موم است.
بره موم در الکل اتیلیک، استن و بنزن حل می‌شود و الکل می‌تواند مواد قابل حل آن جدا نماید.
بره موم حاوی حدود ۵۰ درصد صمغ یا رزین گیاهان، ۳۰ درصد موم، ۱۰ درصد اسیدهای چرب ضروری، ۵ درصد گرده گل و ۵ درصد دیگر آن از ترکیبات آلی، ویتامینها و عناصر معدنی مانند نقره، سدیم، جیوه، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیم و سیلیس است. مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع آوری و روش تولید آن متفاوت است.

روش تولید به‌وسیله زنبور
زنبور ابتدا تکه‌های رزین یا صمغ تراوش شده از جوانه یا تنه برخی درختان را به وسیله پاهای عقب و قطعات دهانی جدا می‌کند و سپس آنها را به کمک بزاق دهان نمناک و شکل حبه مانند به آن می‌دهد و در نهایت به وسیله آرواره‌ها و به کمک پاها حبه‌ها را در داخل سبد گرده در پاهای عقبی قرار داده و به کندو حمل می‌نماید.

مصارف بره موم در کندو
بره موم به عنوان ماده ضدعفونی کننده و عاملی موثر در پیشگیری از ورود و شیوع بیماری‌ها در کندو محسوب می‌شود.
بره موم در محل ورود زنبورها به داخل کندو قرار دارد و به دلیل این که زنبورها پیش از ورود به کندو از روی آن عبور خواهند کرد، احتمالاً می‌تواند نقش ضدعفونی کننده دست و پای زنبوران را در بدو ورود به کندو ایفا نمایند. همچنین پر کردن شکاف‌ها، تنگ کردن سوراخ‌های تهویه، تنگ کردن دریچه پرواز در زمستان، ترمیم شکستگی‌ها، جلا دادن و ضد عفونی کردن جدار داخلی کندو و قاب‌ها، محکم کردن محل اتصال قاب‌های عسل به کندو و به یکدیگر از دیگر کاربردهای بره موم است.

خواص پزشکی بره موم
این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی‌حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد. (منبع:ویکی پدیا)
زهر:

استفاده درمانی از زهر یا نیش زنبور عسل‎حدود دو هزار سال قبل در اروپا و آسیا آغاز شد.
زهر زنبور عسل ضدالتهاب، ضد باکتری و ضد قارچ است و به علاوه پس از مصرف در بدن موجب آزادسـازی ترکیبات طبیعی ضدالتهابی به ویژه کورتیـزول و آزادسازی هورمون پیش ساز کورتیزول می شود.
آسیب های لیگامان ها، تاندونیت، بورسیت‎، فیبروزیت و دیگر تروماهای بافت نرم از جمله بیماریهایی است که بـا نـیـش زنبور عسل به خوبی درمان می شوند.
همچنین استفاده از نیش زنبور عسل در تخفیف سردردهای میگرنی و پلی نوریت در حال بررسی است.
استفاده از زهر زنبور عسل موجب تاخیر در انعقاد خون به ویژه در رگهای کوچک می شود و می توان از آن در بهبود جریان خون بهره برد.
مدارکی نیز وجود دارد که زهر زنبور عسل در کاهش کلسترول و تحریک دستگاه ایمنی بدن موثر است.
استفاده از زهر زنبور عسل در بیمارانی که به هیچیک از روشهای درمانی غیراستروئیدی و ضدالتهابی و کورتیکو استروئیدها و داروهای کاهنده ایمنی پاسخ نداده اند ممکن است مفید باشد.
محققان توصیه می کنند که بهتر است همزمان با استفاده از زهر زنبور عسل از دیگر محصولات زنبور عسل نیز استفاده شود تا دستگاه ایمنی بدن پاسخ بهتری به درمان نشان دهد
همچنین تاثیر زهر زنبور عسل بر روی حیواناتی که با استفاده از ماده شیمیایی به ام .اس مبتلا شده بودند انجام شد و مشاهده گشت که بیماری ام .اس رو به بهبودی است. (منبع:اخبار روستا)

شاه‌انگبین

شاه‌انگبین یا ژلهٔ رویال (به انگلیسی: Royal jelly) از محصولات زنبورعسل می‌باشد.
شاه‌انگبین نوعی ماده غذایی است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود و معمولاً همه لاروها در سه روز اول زندگی از شاه‌انگبین تغذیه می‌کنند، اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر بر شاه‌انگبین تغذیه می‌کند وبه نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به طوری که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است واز لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد.
شاه‌انگبین توسط زنبورهای پرستار تولید می‌شود واین زنبورها در روز ششم زندگی اقدام به ترشح شاه‌انگبین می‌کنند که در حقیقت مایعی سفید رنگ است که در تغذیه لاروها و به ویژه ملکه به کار می‌رود. اما این ترشحات در روز دوازدهم قطع می‌گردد و لاروهای پرستار این وظیفه را به نسل دیگری از لاروها که سن آن‌ها کمتر است می سپارند.
زنبورهای کارگر دارای دو غده بر روی سر خود می‌باشند بنام غدد زیرحلقی که توانایی تولید این ماده را از سن ۱۰ الی ۱۵ روزگی دارند. رنگ شاه‌انگبین از سفید شیری تا زرد روشن بوده و ترش مزه می‌باشد. ملکه در زمان زندگی تنها با ژله رویال تغذیه می‌شود. تمامی لاروها در سه روز اول لاروی با این ماده تغذیه شده و بعد از ۳ روزگی آن‌هایی که قرار است تبدیل به کارگر شوند با عسل و گرده تغذیه شده و آن لاروی که قرار است به ملکه تبدیل شود فقط با ژله رویال تغذیه شده. شاه‌انگبین زود فاسد می‌شود و باید بعد برداشت مصرف شود.
شاه‌انگبین به صورت قرص و خشک شده در آمریکا موجود می‌باشد. شاه‌انگبین دارای ویتامین‌های آ، سی، ای و دی به ویژة ب۱۲، ب۶، ب۲ و ب۱ می‌باشد.

خاصیت‌ها
شاه‌انگبین یک ماده غذائی بسیار ارزشمند و داروئی است که در درمان بسیاری از ناتوانی‌ها و امراض موثر می‌باشد از جمله در کاهش چربی خون، تنظیم هورمون‌ها، کمک به باروری و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، محرک رشد، اشتهاآور، رفع سختی رگ‌ها، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و جلوگیری از پیری زودرس بسیار موثر است.
نحوه نگهداری: به خاطروجود آنزیم‌ها و هورمون‌های موجود در ژله رویال بهتر است از تماس با نور و اکسیژن هوا جلوگیری نمود تا تجزیه نشود و الزاما در یخچال یا فریزر نگهداری شود.
ژله رویال به علت دارا بودن ماده‌ای بنام استیل کولین که نقش اساسی در نقل و انتقال پیام‌های عصبی ایفا می‌کند برای پیشگشری و درمان مشکلات عصبی نظیر آلزایمر، رعشه، اضطراب کاربرد دارد و همچنین در فعالیت‌های فکری زیاد هم می‌توان از این ماده استفاده کرد. در ضمن به خاطر داشتن همین ماده (استیل کولین) از رسوب کلسترول در جداره رگ‌ها که باعث سفت شدن دیواره رگ‌ها می‌شود و سکته را به‌دنبال دارد می‌کاهد.
در شاه‌انگبین مقدار فراوانی کلاژن موجود می‌باشد که در استحکام یاخته‌ها با یکدیگر نقش اساسی بازی می‌کند به ویژه یاخته‌های پوست. (منبع:ویکی پدیا)

شهد:
شهد یا نکتار(به انگلیسی: nectar) مایعی حاوی قند است که توسط درختان و گل‌ها تولید می‌گردد که یا به منظور جذب حشرات گرده افشان و یا برای تغدیه جاندارانی که یا گیاه رابطه همیاری دارند استفاده می‌گردد.شهد توسط غده‌هایی که نکتاریز نامیده می‌شوند تولید می‌گردد.
شهد از نظر اقتصادی ماده‌ای با ارزش است زیرا برای تولید عسل توسط زنبوران به کار گرفته می‌شود علاوه بر این شهد در کشاورزی و باغبانی هم مفید است و کاربرد دارد چرا که بسیاری از پرندگان شکارچی حشرات مضر همچون مرغ مگس خوار و پروانه‌ها از شهد تغدیه می‌کنند. (منبع:ویکی پدیا)

cialis
پنجشنبه 3 خرداد 1397 07:43 ب.ظ
Excellent write-up. I definitely love this website. Stick with it!
cialis
چهارشنبه 16 اسفند 1396 10:45 ق.ظ
I seriously love your website.. Great colors & theme.
Did you create this site yourself? Please reply back as I'm looking to
create my own blog and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named.
Thank you!
Nintendo Switch Giveaway
جمعه 24 آذر 1396 07:50 ب.ظ
مقاله بزرگ
Armand
جمعه 17 آذر 1396 08:34 ق.ظ
My family members all the time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting know-how daily by reading such pleasant posts.
cam4 hacked accounts
دوشنبه 6 آذر 1396 06:10 ب.ظ
من مطمئن نیستم که چرا این وبلاگ بارگیری بسیار کند است
من آیا هر کس دیگری دارای این مشکل است یا مشکل من در پایان من است؟
بعدا بررسی خواهم کرد و ببینید آیا مشکل هنوز وجود دارد.
best supplement insurance plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:56 ب.ظ
چه چیزی غیر ابهام و حفظ از تجربه گرانبها در مورد احساسات غیر منتظره.
feet issues
یکشنبه 26 شهریور 1396 07:14 ب.ظ
naturally like your web site but you have to test
the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling
problems and I to find it very bothersome to tell the reality on the other hand
I'll definitely come again again.
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 11:32 ق.ظ
Hi this is somewhat of off topic but I was wanting
to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
How much does it cost for leg lengthening?
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:16 ق.ظ
There is certainly a lot to know about this subject.
I really like all of the points you've made.
Can stretching help you grow taller?
شنبه 14 مرداد 1396 09:05 ب.ظ
Hey there! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask.
Does running a well-established blog like yours require a large amount
of work? I'm brand new to running a blog however
I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I can easily
share my personal experience and thoughts online.

Please let me know if you have any ideas or tips for brand new
aspiring bloggers. Appreciate it!
http://lakeeshafairchild.jimdo.com/
شنبه 14 مرداد 1396 11:05 ق.ظ
I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of house .
Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.

Reading this info So i am satisfied to show that
I've an incredibly excellent uncanny feeling I
came upon exactly what I needed. I so much indubitably will make certain to do not overlook this web site and
provides it a look on a constant basis.
gabrielle6logan3.jimdo.com
شنبه 14 مرداد 1396 10:18 ق.ظ
Hi there! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through some of the post I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!
vitamin d overdose foot pain
یکشنبه 18 تیر 1396 06:50 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
foot pain every morning
سه شنبه 6 تیر 1396 09:45 ق.ظ
I drop a comment each time I especially enjoy a
article on a website or if I have something to valuable to contribute
to the conversation. It's caused by the fire communicated
in the article I read. And on this post حرفه و فن - محصولات
مرتبط با عسل. I was excited enough to post a commenta response :
-) I do have some questions for you if it's allright.
Could it be just me or does it look like some of the remarks look like they are left by brain dead folks?
:-P And, if you are writing on additional online social sites, I'd
like to follow you. Would you list every one of your shared pages like your linkedin profile, Facebook
page or twitter feed?
std test kit
دوشنبه 5 تیر 1396 07:53 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی
دلنشین در آغاز آیا واقعا حل و فصل کاملا با من پس
از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر
به من مؤمن اما فقط برای while.

من این مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک خواهد را خوب به کمک پر
همه کسانی معافیت. که شما که می توانید
انجام من خواهد قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
free std testing near me
دوشنبه 5 تیر 1396 02:13 ق.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی
دلنشین اصل آیا واقعا نشستن کاملا با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع
قادر به من مؤمن اما فقط برای while.
من این مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک ممکن است
را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
در این رویداد شما که می توانید
انجام من می مطمئنا بود در گم.
at home std test
یکشنبه 4 تیر 1396 07:45 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا نه حل و فصل بسیار خوب با من پس
از برخی از زمان. جایی درون جملات شما در
واقع قادر به من مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی که.

من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در منطق و شما ممکن است
را خوب به پر کسانی که شکاف.
در صورتی که شما که می توانید انجام من خواهد قطعا بود در گم.
std test kit
جمعه 2 تیر 1396 11:47 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که
صدایی مناسب اصل آیا واقعا حل
و فصل کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن
متاسفانه فقط برای while. من با
این حال کردم مشکل خود را با فراز در منطق و شما ممکن است را سادگی به کمک پر
کسانی که معافیت. اگر شما که می توانید انجام من می قطعا تا پایان مجذوب.
Galen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:40 ق.ظ
I am extremely impressed with your writing skills as well
as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did
you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare
to see a nice blog like this one nowadays.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 04:59 ق.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?

Thanks a lot!
manicure
پنجشنبه 17 فروردین 1396 02:55 ب.ظ
Hello there, I believe your web site could be having internet browser compatibility problems.
Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it's
got some overlapping issues. I merely wanted to provide
you with a quick heads up! Besides that, fantastic website!
پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 04:32 ب.ظ
بد بوووووووووووووددددددددددد
پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 04:30 ب.ظ
خخخخخخخخخخوووووووووووووووووووببببببببببببببببببب بببببببببببوووووووووووووووو د
الی
دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 08:00 ب.ظ
ممنون خوب بود
امیر
دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 04:32 ب.ظ
مرسی...
zahra
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 07:42 ب.ظ
مقسییییی
ای کاش خلاصه تر بود
کیارش
جمعه 5 اردیبهشت 1393 04:17 ب.ظ
عالی بود با تشکر
ماهرخ
چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 12:08 ق.ظ
خىلى ممنون. عالى بود به وبلاگ ماهم سر بزنىد
علی
چهارشنبه 27 فروردین 1393 05:57 ب.ظ
علیرضا ذکاوتمند
چهارشنبه 27 فروردین 1393 05:55 ب.ظ
خیلی خوب بود ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30